Lisabona: Adunarea Generală a Consiliului General Internațional SSVP
În perioada 15-19 iunie 2026, la Lisabona (Portugalia), a avut loc Adunarea Generală a Consiliului General Internațional al Societății "Sfântul Vincențiu de Paul" (SSVP). România a fost prezentă prin Ana Doboș, președinta la nivel național.
Marți, 16 iunie, întâlnirea a fost deschisă cu rugăciunea vincențianului și a continuat cu salutul doamnei Fernanda Capitão, președinta SSVP din Portugalia, și al Mons. Rui Manuel Sousa Valério, S.M.M.M., patriarh de Lisabona.
Juan Manuel, președintele internațional, a prezentat cuvântul de salut, iar partea spirituală a fost ținută de pr. José Francisco Orozco, CM, spiritualul Consiliului General Internațional al SSVP.
Întâlnirea a continuat cu foarte multe prezentări.
Ziua de miercuri, 17 iunie, a început cu cea mai frumoasă rugăciune: Sfânta Liturghie, la care au participat vincențieni din 96 de țări. A fost o celebrare vie, cu multe emoții. Intențiile de rugăciune, particulare, au fost făcute de persoanele care au dorit. Rugăciunea "Tatăl nostru" s-a auzit în toate limbile.
Joi, 18 iunie, s-a continuat cu prezentarea problemelor diverse pe care le întâlnim în activitatea noastră, s-a pus accentul pe recunoașterea violenței domestice.
Au fost zile pline de prietenie așa cum și-a dorit Fericitul Frederic Ozanam. Întâlnirea a fost dinamica și plină de activitate.
Această întâlnire nu ar fi fost așa de reușită fără ajutorul colegilor din Portugalia.
Vă mulțumesc tuturor pentru activitatea plină de iubire creștină pe care o faceți pentru persoanele nevoiașe.
Ana Doboș
* * *
Mai multe imagini de la acest eveniment puteți vedea în Albumul foto:
15-19 iunie: Lisabona: Adunarea Generală a Consiliului General Internațional SSVP