la fiecare click
o altă meditație

VIAȚA DIECEZEI

Iași: Cupa Prieteniei la fotbal

La Mănăstirea "Don Orione" s-a încheiat joi, 21 mai 2009, a doua ediție a campionatului de fotbal pentru tinerii catolici din zona Iași. Ediția din acest an a fost câștigată de echipa Seminarului "Don Orione", la finală asistând și PS Petru Gherghel, episcop de Iași.

Promovarea valorilor creștine în lumea sportului, consolidarea legăturilor între membrii grupului și cunoașterea tinerilor din alte grupuri sunt doar câteva dintre obiectivele propuse prin organizarea campionatului de fotbal pentru tinerii catolici din zona Iași.

La startul competiției, care a debutat pe 15 martie 2009, s-au înscris un număr de opt echipe aparținând parohiilor din Iași și împrejurimi, școlilor catolice și unor institute religioase. Partidele s-au desfășurat pe terenul de fotbal de la Mănăstirea "Don Orione".

După ce au trecut de faza grupelor, patru dintre echipe s-au calificat în semifinale: Seminarul "Don Orione", Parohia "Sf. Tereza a Pruncului Isus", Oratoriul "Dominic Savio" și Facultatea de Teologie Romano-Catolică. La finala desfășurată în seara zilei de Înălțare, joi, 21 mai, au fost alături de cele două echipe finaliste: Seminarul "Don Orione", care a câștigat competiția, și Parohia "Sf. Tereza a Pruncului Isus", tineri și preoți, care au format împreună o frumoasă galerie.

La final, PS Petru Gherghel a înmânat câștigătorilor cupa, medaliile și premiile oferite cu generozitate de organizatori și sponsori, între care se remarcă Editura "Presa Bună". Întrecerea s-a încheiat într-o notă de sărbătoare și bucurie.

Pr. Petru Tamaș

* * *

Mai multe imagini de la acest eveniment puteți vedea în Albumul foto: 21 mai: Iasi: Cupa Prieteniei la fotbal