Viețile sfinților

adevăratele modele de viață se găsesc aici

VIAȚA DIECEZEI

Roman: Turneu de fotbal interparohial

A patra ediție a turneului de fotbal interparohial "Sfântul Leonardo Murialdo" s-a desfășurat la Roman, în perioada 11-13 aprilie 2007, la care au participat 20 de echipe din parohiile catolice din zona Romanului.

Pentru buna realizare a acestui turneu de fotbal au participat în mod deosebit Comunitatea Iosefină din Roman, responsabili fiind pr. Antonio Ferrari și pr. Adrian, vicar de Săbăoani. Vizibil a fost și ajutorul preoților din parohiile participante.

Terenurile de fotbal au fost puse la dispoziție de patru școli ai căror directori au răspuns cu bucurie la apelul organizatorilor. Această inițiativă a adunat circa 250 de tineri suporteri veniți să-și susțină echipa favorită împreună cu prietenii lor.

Un obiectiv al acestui turneu este cel de a aduna și de a-i apropia pe cât mai mulți tineri de Biserică și de activitățile ce se desfășoară sub inițiativa acesteia.

Echipele care s-au bucurat mai mult de acest turneu au fost cele care au câștigat și cupele puse în această competiție. Echipa Burienești a ocupat locul III, echipa Sagna a ocupat locul II și echipa Iugani a ocupat locul I pentru a treia oară.

Această inițiativă a încheiat activitățile comune propuse în timpul Postului Mare: Calea sfintei cruci, masa rotundă, celebrarea penitențială.